Koci katar jest jedną z najpowszechniejszych chorób dotykających koty, szczególnie kocięta. Choć nazwa schorzenia brzmi niepozornie, koci katar jest dla naszych domowych ulubieńców niezwykle groźny. Jakie objawy daje choroba? Jak należy postępować w przypadku podejrzenia kociego kataru? Sprawdź!
Przyczyny zakażenia i objawy
Za zainfekowanie kociego organizmu zwierzęcą formą kataru odpowiedzialne są dwa wirusy – herpeswirus typu 1 (FHV-1) oraz aliciwirus (FCV-1). Koci katar, czyli wirusowe zakażenie górnych dróg oddechowych kotów, jest poważną chorobą, która może prowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Brak diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia może skutkować nie tylko rozwojem ostrego stanu zapalnego dróg oddechowych od jamy nosowej po oskrzela oraz oczu, ale również nadkażeniem bakteryjnym, czego następstwem może być zapalenie płuc oraz zapalenie rogówki z owrzodzeniem skutkującym utratą wzroku przez pupila. Wśród najbardziej charakterystycznych symptomów choroby wymienić możemy katar, zapalenie oczu, kichanie, obfite ślinienie się zwierzęcia pianą, owrzodzenia w jamie ustnej, utrata apetytu, osłabienie i apatia. Koty, które przejdą koci katar, będą w przyszłości bardziej narażone na wtórne infekcje bakteryjne.
Jakie zwierzęta są szczególnie narażone?
Wirusy przenoszące koci katar znajdują się przede wszystkim w wydzielinie z nosa, gardła i oczu oraz odchodach zwierząt. Na kontakt z wirusami najbardziej narażone są koty przebywające w dużych skupiskach, na przykład w schroniskach czy hodowlach. Szczególnie podatne na zachorowania są kocięta w wieku od 6 do 12 tygodni. Dla ludzi wirusy wywołujące koci katar są niegroźne.
Szybka reakcja to podstawa
Zauważyłeś niepokojące objawy u Twojego pupila? W takim razie nie czekaj – wszystkie niepokojące sygnały należy bezzwłocznie konsultować z weterynarzem. Brak zdecydowanego działania i bagatelizowanie symptomów choroby może mieć przykre konsekwencje. Leczenie kociego kataru domowymi sposobami jest nieskuteczne.