Nadchodzi taki moment kiedy zauważasz na pyszczku swojego psa pierwsze siwe włosy, nie goni on już tak szaleńczo za swoją piłką, a dużą część dnia poświeca na sen. Są to oznaki, że Twój pupil staje się seniorem. Istotne jest zrozumienie potrzeb naszego psiego przyjaciela, a tym samym zapewnienie mu spokojnej i szczęśliwej starości przy naszym boku.
Kiedy pies staje się seniorem?
Okres starzenia rozpoczyna się u psów w różnym czasie, zależnym od wielu czynników takich jak: wielkość rasy, ogólna kondycja i warunki bytowe czy też dieta. Psy starzeją się nawet do siedmiu razy szybciej niż ludzie.
Zwykle psy rasy małych i miniaturowych żyją około 15-20 lat. Niestety u psów dużych jest to zazwyczaj kilka lat mniej, psy ras dużych i olbrzymich dożywają bowiem około 10-15 lat. Nie należy jednak sztywno trzymać się tych założeń, w przypadku każdego psa będzie to sprawa indywidualna.
Pierwszymi objawami, które mogą sygnalizować, że nasz pupil wchodzi w okres starzenia będą zmiany w jego zachowaniu. Przede wszystkim pies stanie się mniej energiczny niż dotychczas, możemy zauważyć też pogorszenie wzroku czy słuchu. Więcej czasu w ciągu dnia będzie poświęcać na wypoczynek i sen. Charakterystyczne są również siwe włosy, które pojawią się na sierści naszego pupila.
Jak żywić psiego seniora?
Warto pamiętać, że starszy pies nie będzie potrzebował tyle białka czy węglowodanów co jego młodsi psi koledzy.
Karma dla psów starszych powinna być lekkostrawna. Odpowiednie mięso dla seniora to indyk, ryby itd. ze względu na dobrze przyswajalne dla psa białko i właśnie lekkostrawność.
Istotna jest odpowiednia ilość błonnika w formie np. brązowego ryżu czy warzyw. Karma powinna być wzbogacona również w kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6, ponieważ są to składniki, które hamują starzenie się organizmu.
Ponadto warto zwrócić uwagę na stan uzębienia naszego ulubieńca. Od tego uzależnione jest czy będzie on mógł wciąż jeść suchą karmę. Jeżeli uzębienie nie jest już w najlepszym stanie,konieczne może być przejście na karmę mokrą lub namaczanie suchej karmy w wodzie przed podaniem jej psu.
Jak często karmić starszego psa?
Starszego psa należy karmić 2-3 razy w ciągu doby, zawsze o stałych porach. Wynika to z faktu, iż łatwiej jest wchłonąć się składnikom odżywczym jeżeli porcje będę mniejsze, a karmienie częstsze.
Jak opiekować się psem seniorem?
Należy dbać o aktywność fizyczną ale jednocześnie uważać żeby nie przemęczać psa. Najlepsze będę krótkie ale częstsze spacery. Pomoże to w utrzymaniu prawidłowej wagi psa oraz zachowaniu dobrej kondycji, regularne spacery zwiększają też wydzielanie mazi stawowej.
Zadbajmy również o regularne wizyty u weterynarza. Dzięki temu potencjalne choroby mogą zostać szybko wykryte, co wpłynie na skuteczność leczenia. Ważne są badania kontrolne takie jak: morfologia krwi, RTG, EKG i USG.
Spełniając te wszystkie warunki zagwarantujemy naszemu przyjacielowi komfort oraz zdrowie w jesieni życia.