Aktualności

Pielęgnacja i karmienie domowego kota

Koty to wyjątkowe zwierzęta – nie powinno dziwić, że to właśnie one często są naszymi domowymi pupilami. Bez względu na to, czy posiadamy kota rasowego czy popularnego dachowca ważne jest, abyśmy stale dbali o jego zdrowie, dobrą kondycję i samopoczucie. Jak to zrobić?

Dobierz odpowiednią karmę dla pupila!

Podstawą codziennej pielęgnacji kota jest oczywiście dobranie odpowiedniej karmy. Producenci oferują nam karmy suche oraz mokre (w puszkach) – różnią się one smakiem, składem, kalorycznością. Topowi producenci karm dla zwierząt proponują nam też specjalistyczne karmy dla kotów po sterylizacji, które pomogą utrzymać odpowiednią wagę zwierzęcia. Jeśli nie wiemy ile i jak duże porcje powinien dostawać nasz kot warto posiłkować się informacjami na etykietach, które wskazują te dane. Przy miseczkach z jedzeniem zawsze powinna znajdować się dodatkowa miska ze świeżą wodą, aby zwierzę mogło ugasić pragnienie. Od czasu do czasu częstujmy kota specjalnymi przysmakami dostępnymi w sklepach zoologicznych.

Koty domowe wychodzące na zewnątrz

W wielu przypadkach zdarza się, że domowy kot ma możliwość swobodnego spacerowania po najbliższej okolicy. W takiej sytuacji musimy zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie zwierzęcia. Podstawą są odpowiednie szczepienia, które uchronią go przed popularnymi chorobami zwierzęcymi. Warto także wybrać dla kota obrożę, do której możemy przyczepić niewielką zawieszkę z numerem ewidencyjnym od lekarza czy numerem telefonu. Pomoże to w szybszym odzyskaniu kota, kiedy ten zaginie.

Regularne wizyty weterynaryjne

Dbając o zdrowie naszego kota pamiętajmy o tym, aby regularnie odwiedzać lekarza weterynarii. Nie tylko wykona on niezbędne szczepienia, ale też sprawdzi ogólny stan kota, w tym jamy ustnej, uszu, sierści. Lekarz może zająć się także kastracją lub sterylizacją kota oraz regularnym obcinaniem jego pazurów.