Pierwsze tygodnie życia zwierzęcia są czasem rozwoju wszystkich zmysłów, nabywania odporności, poznawania otoczenia. W mniej więcej 7 tygodniu życia układ trawienny kota jest gotowy na przejście z mleka matki na stały pokarm. Aby etap zmiany żywienia był dla kociego organizmu jak najbardziej płynny, należy zwracać szczególną uwagę na jakość jedzenia serwowanego pupilowi. Jak powinien wyglądać jadłospis młodego kota zaczynającego samodzielne życie bez mamy? Sprawdź!
Pełnowartościowy pokarm dla małego tygrysa
Małe koty trafiają w ręce swoich nowych właścicieli przeważnie dopiero wówczas, kiedy kończą 8 tygodni. Wtedy są już w pełni gotowe na to, aby odżywiać się wyłącznie pokarmem dostarczanym przez człowieka. Na samym początku karma podawana kotu powinna być zmiękczana przy pomocy wody. Z wprowadzeniem suchej karmy należy poczekać do momentu, aż zęby będą w pełni rozwinięte.
Każdy świeżo upieczony właściciel małego kota powinien zaopatrzyć się w sklepie zoologicznym w karmę dedykowaną kociętom. Dobrej jakości produkt zawierać będzie w swoim składzie przynajmniej 50% mięsa (czyli cennego białka), ryby i jaja (szczególnie żółtko). Ilość warzyw nie powinna przekraczać 5%. Ważne jest, aby w składzie nie znajdowały się zboża szkodzące delikatnemu układowi trawiennemu, cukier, skrobia, soja, konserwanty chemiczne, karagen. Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzać skład karmy. „Produkty pochodzenia zwierzęcego” oraz „produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego” nie są podrobami czy wartościowym mięsem, ale skórą, rogami, pazurami czy gałkami ocznymi, które niekoniecznie są mile widziane w jadłospisie kociąt.
Jak często karmić kocię?
Kolejnym czynnikiem wpływającym na rozwój kota jest częstotliwość jego karmienia. Weterynarze zaznaczają, aby karmić kota 4-5 razy dziennie w regularnych porach. Obok ustawionych w konkretnym, niezmiennym miejscu miseczek zawsze powinna znajdować się woda.