Aktualności

Pierwsza wizyta u weterynarza z kotem

Nowy, czworonożny i mruczący domownik w naszym domu to niewątpliwie wielkie wydarzenie i pociecha, nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych. Chcąc zapewnić kotu jak najlepszą opiekę oraz pielęgnację powinniśmy wspólne życie rozpocząć od… wizyty u weterynarza. Wizyta kontrolna pozwoli nie tylko dokładnie poznać kocie zwyczaje, ale też zapoznać się ze stanem zdrowia malucha i dowiedzieć się, w jaki sposób z nim postępować.

Transport kota do weterynarza

Chcąc odwiedzić weterynarza z nowym domownikiem przede wszystkim zainwestujmy w transporter. Zakup ten pozwoli nam w przyszłości bezpiecznie transportować zwierzę w samochodzie czy też komunikacją miejską. Nowoczesne transportery tworzone są z wysokiej jakości materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne, a sama konstrukcja zapewni kotu świetną ochronę oraz komfort w czasie podróży.

Na czym skupi się weterynarz?

Pierwszym zadaniem weterynarza będzie oczywiście rozpoznanie wieku kota oraz wykonanie ogólnego przeglądu zdrowia. Sprawdzany będzie stan jamy ustnej (w szczególności zębów i dziąseł), uszu, oczu, konieczne będzie odrobaczenie kota, jeśli wcześniej zwierzę przebywało na zewnątrz. Lekarz osłuchuje także płuca i serce zwierzęcia. Ważnym aspektem badania jest zwrócenie uwagi na stan skóry i sierści oraz wykluczenie obecności pasożytów. Jeśli wszelkie badania wypadną pomyślnie możliwe będzie przygotowanie kotka do przyjęcia pierwszych szczepień.

Każda wizyta powinna mieć na celu ochronę zdrowia kota – po pewnym czasie nasz pupil przyzwyczai się do nowego zapachu, otoczenia kliniki weterynaryjnej, więc przebywanie w niej nie będzie dla niego problematyczne.

Nie bój się pytać!

Przed wizytą u weterynarza warto przygotować sobie listę pytań, na które odpowiedzieć może nam tylko specjalista. Przede wszystkim warto wspólnie zastanowić się, jakiego typu karma będzie odpowiednia dla naszego kota oraz czy istnieją wskazania do konkretnych zaleceń żywieniowych.