Odpowiednie żywienie to jedna z najważniejszych kwestii o której musimy pamiętać wraz z pojawieniem się w naszym domu szczenięcia. Należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które zagwarantują mu prawidłowy rozwój i zdrowie w przyszłości.
Kiedy zacząć podawać szczenięciu karmę?
Pierwszym pokarmem dla szczenięcia jest mleko matki. Około 4 tygodnia życia mleko przestaje być wystarczającym źródłem energii. Wtedy to powinniśmy stopniowo zacząć podawać karmę suchą szczenięciu. Jednak podstawowym posiłkiem karma sucha stanie się w okolicach 4 miesiąca życia psa. Początkowo karma powinna być podawana w formie papki. Warto rozpocząć od karm dedykowanych suce karmiącej i szczeniętom. Są one specjalnie dostosowane do potrzeb zarówno matki jak i szczeniąt. Zazwyczaj karma ta jest łatwiejsza do namoczenia. Będzie to dobry start dla szczeniąt w okresie odsadzania.
Na co zwrócić uwagę wybierając karmę dla szczeniąt?
Bardzo istotny jest skład karmy. Musi być on odpowiedni zbilansowany żeby zapewnić rozwijającemu się szczenięciu wszystkich potrzebnych mu składników.
Do około 14 tygodnia życia karma dla szczeniąt powinna zawierać co najmniej 25 % białka w suchej masie karmy, w kolejnych tygodniach zawartość białka w pokarmie powinna zostać zmniejszona do 20%.
Pokarm powinien zawierać co najmniej 10% tłuszczu w suchej masie. Zwrócmy uwagę na obecność w składzie karmy kwasu linolowego czyli omega-6 oraz kwasu dokozaheksaenowego (DHA, omega-3). Wspomagają one rozwój mózgu, wzroku i słuchu szczeniąt.
Wapń i fosfor są kluczowymi dla wzrostu szczenięcia składnikami mineralnymi. Zapotrzebowanie na te minerały różnią się zależnie od wielkości rasy psa.
W przypadku szczeniąt ras dużych ilość wapnia w diecie powinien wynosić od 0,7% do 1,2% udziału w suchej masie pokarmu.
szczenięta ras małych i średnich od 0,7% do 1,7%.
Szczeniaki rozpiera energia! Podczas swoich codziennych harców mogą spalić nawet dwukrotnie więcej kalorii niż pies dojrzały. Dlatego też karmy dla szczeniąt są znacznie bardziej kaloryczne niż dla dorosłych psów.
Ile razy dziennie karmić szczeniaka?
Od 8 tygodnia życia, do 3 miesiąca powinniśmy karmić naszego pupilia 5 razy dziennie o tych samych porach, porcjami tej samej wielkości.
Szczenięta między 3 a 6 miesiącem życia karmimy 4 razy dziennie.
Po 6 miesiącu kluczowa jest docelowa wielkość psa. Rasy miniaturowe i małe można karmić 3-4 razy dziennie, a duże i olbrzymie rasy 3 razy dziennie, po ukończeniu roku - 2 razy.
Warto od samego początku uczyć szczenię, że człowiek podający mu pożywienie może mu wyjąć wszystko z pyszczka, czy zabrać miskę z karmą. Może to zapobiec niebezpiecznym sytuacjom w przyszłości.
Kiedy przejść na karmę dla dorosłych psów?
Zależy to od rasy psa. Szczenięta ras miniaturowych mogą przejść na karmę dla psów dorosłych już po wymianie zębów. W przypadku pozostałych ras przejście na karmę dla psów dorosłych powinno nastąpić nie wcześniej niż w wieku 12 miesięcy. Rasy duże i olbrzymie na taką zmianę potrzebować mogą nawet 18 miesięcy. Należy pamiętać że zmiana karmy powinna zawsze odbywać się stopniowo, aby uniknąć zaburzeń ze strony układu pokarmowego.
Podsumowując, okres szczenięcy jest dla psa kluczowym momentem jego rozwoju. Należy zapewnić mu odpowiednią karmę przystosowaną do jego potrzeb, dlatego ważne jest aby wybierać karmę dedykowaną szczeniętom. Na pewno zaowocuje to ich zdrowiem w przyszłości.